בישיבה שקטה יכול אדם לפגוש עצמו. וכמו כן, חיי האדם אינם מתרחשים על הכרית בלבד. תרגול המדיטציה עובר כחוט השני בין זמני שקט והתבוננות לבין חיי היום יום מלאי ההתרחשויות. כדי להביא בהירות ורוגע לחיינו, עלינו לפתח את יכולתנו למודעות הולכת וגוברת ולשחרור דפוסים מגבילים ונטיות שעברו זמנם.


יסודות מיינדפולנס לחיים ערים הוא קורס מדיטציית מיינדפולנס ייחודי, המציע היכרות ולימוד של תרגול מדיטציית מיינדפולנס כחלק מאורח חיים תומך שלווה ושמחה עמוקה עם הדברים.


הקורס בנוי מחמישה מפגשים בהם נחקור בכל פעם פן אחר של החיים - המרחב בין אדם לעצמו, התהוות הגומלין של אדם וסביבתו, יחסים ותקשורת, רגישות ופגיעות שבלהיות חיים, והאתגרים והפוטנציאל של הלב החופשי.


לאורך כל המפגשים נכיר ונעמיק הבנתנו עם תרגול המיינדפולנס, שהיא היכולת שיש לבני האדם להיות בנוכחות עם שלל התרחשויות בעולם הפנימי והחיצוני, באופן שלא יוליד סבל עתידי, ויאפשר לנו לפתח חכמה וחמלה אותנטית באשר למתרחש בחיינו.


מן היקיצה ועד השינה, עבור רבים מאיתנו המפגש עם החיים עלול להיות מלווה בקונפליקט, תגובתיות, לחץ, חרדה, חיפוש מעייף אחד שלמות, בעיות של דימוי עצמי וכאב על ציפיות שלא מומשו.


נבקש לאפשר בקורס הזה מרחב תומך להתבוננות וחקירה של חמישה תחומי חיים עיקריים, המבקשים להיות איתם במגע ולהביא אליהם בהירות כדי שנוכל להניח למה שעבר זמנו, ולפתח ראייה חדשה של הדברים, אשר תתמוך בהגשמת הפוטנציאל האנושי לחיי שמחה עמוקה, רווחה וחופש.

 

מבנה המפגשים:
כל מפגש ילווה בתרגול מדיטציה לפי הנחיות שינתנו ובהתאם לנושא המפגש. במפגשים נקדיש זמן לשיתוף התנסויות כחלק מהתבוננות אישית של המשתתפים בחייהם שעיקרו חקירת נושאי המפגש אשר עליהן תיתנן שיחה, ומציאת השילוב העדין של התרגול בחיי היום יום.


מפגש ראשון: מרחב להיות
אנו זקוקים לכוונה מתאימה כדי שנוכל להקדיש זמן בו יתאפשר לנו מפגש ער לאופן בו באים בנו החיים לידי ביטוי מרגע לרגע. זהו רגע עדין וחשוב להבנה - האם לשבת בשקט מספיק למפגש שכזה? במפגש הראשון נכיר את האיכויות של תרגול מדיטציית מיינדפולנס כמצע להתבוננות, שהייה עם הקיים והמתהווה, ונלמד ליישם תרגול זה במפגש עם עולמנו הפנימי והחיצוני.


נמשיך את ההעמקה בתרגול בארבעת המפגשים הבאים. התרגול יספק לנו קרקע להתחיל ממנה בכל מפגש בעודנו חוקרים את חמשת היבטי החיים המוצעים בקורס.

מפגש שני: רווחה שלא ניתן להפר
האם כל שינוי שניתן לעשות ראוי לעשותו? אנו באים במגע עם הסביבה בכל רגע של חיינו. ברגעים האלו, אנו נוטים להגיב למתרחש מתוך כוונה לשנות את הדברים כך שיתאימו לנו בצורה המיטבית, הטובה ביותר לנו, אך לתנועה הטבעית הזו יש צד אפל כאשר היא נעשית באופן אוטומטי, לא מודע. 


במפגש זה נבחן לעומק מה נחשב עבורנו כמפריע ואת התהליכים המתרחשים בנו במפגש עם המפריע. נתחקה אחר האפשרות שלנו לקיים מפגש מודע עם הסביבה בה אנו חיים, ונפתח היכרות הולכת ונבנית עם המאפיינים האוניברסליים של התופעות שאנו פוגשים, ועם כוחם המעורר למפגש מלא ומעודד חופש עם החיים.

מפגשי שלישי: הפגיעות שבלהיות קיים
כבני אדם אנחנו משתנים בכל רגע, פגיעים, ננגעים מהתרחשויות סביבנו ומשפיעים עליהם בתגובה לכך. מפגש לא מיומן עם מצבים לא נעימים בחיים נוטע בנו זרע של הימנעות והתרחקות ממפגש עתידי מלא עם החיים, אשר באופן טבעי טומן בחובו אי וודאות. אנחנו ממשיכים בניסיון להימנע מן הלא נעים ולרדוף אחד הנעים לשם ביטחון, אך החיים אינם כה חד-גוניים ומורכבים משלל רב של נסיבות- רצויות יותר או פחות.


במפגש זה נבחן את האופן בו נוכל לאפשר מפגש מלא עם מי שאנחנו- יצורים חיים, רגישים ופגיעים, שעתידים לחוות גם את הנעים וגם את הלא נעים, ונבדוק מהם הכוחות המונעים מאיתנו מפגש מלא עם החיים, ובאילו איכויות אנו יכולים לתמוך במפגש הזה, שישקפו את נכונותנו להכיר לעומק את היותנו בני אדם.

מפגש רביעי: אומנות היחסים (שדה היחסים)
ממעמקינו ועד לפני השטח אנחנו מבקשים קשר עם אחרים. מדוע אם כך בפעמים כה רבות אנחנו מרגישים רחוקים, לא מובנים, נפרדים? ייתכן ויש בנו את הרצון להביא יחסים קיימים למסלול מיטיב יותר, אך שוב אנו מוצאים את עצמנו מונעים מאותם דפוסים ישנים. 


במפגש זה נבחן כנות ואי אלימות כבסיס לשינוי ביחסים בין אישיים. נתוודע לאופן בו אנו מנסים להסתיר פגיעות בתקשורת עם הסובבים אותנו וניתמך בתרגול המדיטציה כשער לבהירות פנימית ולקיחת מרווח המאפשרת לביטוי ספונטני של קרבה להתרחש.

מפגש חמישי: לחיות חיים ערים בעולם של אי וודאות
אנו חיים בעולם של אי וודאות. בעוד אנו מבקשים לחיות באופן חופשי וספונטני יותר, פחדים ודאגות עלולים להוביל אותנו לחפש קביעות בעצמנו, בסובבים אותנו, בחברה שלנו ובעולם. חיפוש שמוביל למפגש מאתגר יותר, כאשר המציאות אינה מסוגלת לספק קביעות.


במפגש אחרון לקורס זה, נבחן את האתגרים והפוטנציאל של הלב החופשי. ניתמך בתרגול כלהבה המאירה את המתרחש במפגש עם חלקה ההכרחי של אי וודאות בחיינו, ונבחן את כוחו של הלב החופשי לחיות באינטימיות הולכת וגדלה עם היותנו אנושיים, פגיעים ובני חלוף.

למי הקורס מתאים?
הקורס מתאים לכל מי שמעוניין לפתח את איכויות התרגול בחייו, לתרום להבנת מערכת היחסים שלנו עם עצמנו, עם אחרים ועם העולם, לבחון אופנים של מעורבות מיטיבה ותומכת שינוי מתוך היכרות מעמיקה של כל אדם עם עצמו, תנאיו ונסיבות חייו.
עבור החדשים למיינדפולנס הקורס יהווה היכרות רחבה עם התרגול ועם הקשר הישיר שלו לרווחה וחופש במגוון מצבי חיים, הן כתרגול יעיל להתמודדות עם קשיים, משברים ומצבי לחץ, והן כהשקפת חיים תומכת רווחה ואינטימיות עם הקיים.


עבור אלה עם ניסיון קודם בתרגול מיינדפולנס, יהווה הקורס כר להרחבת המבט על התרגול ולהעמקת ההבנה לגבי תהליכים פנימיים וחיצוניים המשפיעים על רווחתנו בחיי היום יום. בנוסף הקורס יעניק בהירות לעמודי התווך עליהם יכול להישען התרגול כאורח חיים מתוך קרבה הולכת וגדלה להתנסות האישית.